Naším posláním je posilování místních komunit, podpora občanské angažovanosti a účasti veřejnosti na rozvoji obcí, měst a regionů. Díky dlouhodobému působení v Plzeňském kraji, intenzivní spolupráci s partnery z řad samosprávy, neziskových organizací, základních a středních škol, podnikatelů i aktivních jednotlivců známe a stále hlouběji poznáváme území, ve kterém působíme, jeho problémy a možnosti. Nedílnou součástí naší činnosti je vzdělávání ve výše uvedených tématech, sdílení zkušeností z národní i mezinárodní úrovně a tvorba dlouhodobých rozvojových strategií.
Jiří Dusík, Roman Haken, Pavla Jindrová Dusíková a Gabriela Šindlerová zakládají Centrum pro komunitní práci jako síť neziskových organizací. Jednou z pěti poboček je i plzeňské Centrum pro komunitní práci západní Čechy
Zahajujeme spolupráci s mikroregiony Konstantinolázeňsko a Úhlava a Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje. Snažíme se zapojit veřejnost do vznikajících strategií rozvoje obou regionů. Spolupráce se osvědčila. Díky tehdejší manažerce mikroregionu Konstantinolázeňsko Mirce Válové jsme mohli uplatnit nové metody komunitního rozvoje jako tvorba vize komunity nebo utváření místa. Na první úspěchy navazujeme dalšími projekty – společným plánováním rekonstrukce deseti obecních návsí, tvorbou vize komunity v Lestkově nebo utvářením místa v Kořeni. Koncepční plánování obnovy vrchu Krasíkov dalo mimo jiné vzniknout i nyní tak úspěšné Slavnosti jablek.
Začíná dlouhodobá spolupráce se Správou veřejného statku města Plzně. Na jejím počátku byl první plzeňský Park na přání na Zemníku (2001), do jehož plánování se významně zapojila veřejnost. Projekt byl realizován za podpory Nadace Via. O rok později následuje se stejným zadavatelem Park na přání ve Špitálském lese (2002). Veřejnost se pak zapojila i do plánování obnovy Borského parku (2003 a 2015), Lochotínského parku (2006 a 2014), Mikulášského náměstí (2008), parku Na Poříčí na Roudné (2015) nebo parku Podzemník (2018). Spolupráce se Správou veřejného statku města Plzně, která trvá již dvě desetiletí, si velice vážíme, protože umožňuje veřejnosti spolurozhodovat o podobě veřejného prostoru.
Podporujeme místních komunity při zakládání prvních místních akčních skupin v Plzeňském kraji: MAS Český Západ – Místní partnerství a MAS Ekoregion Úhlava. Doprovázíme je na prvních krůčcích, pomáháme vytvořit rozvojové strategie a následně i vybrat a připravit projekty, které je přiblíží k vytčeným cílům.
První komunitní plánování sociálních služeb v Plzni. Postupně se přidávají i další obce s rozšířenou působností v Plzeňském kraji – Rokycany, Domažlice, Stod a Sušice.
Zahajujeme spolupráci s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzně. Cílem je co nejvíce zapojit veřejnost do diskuzí o plánech na regeneraci plzeňských sídlišť Bolevec, Lochotín a Košutka.
Ve spolupráci s organizací British Council a magistrátem zkoušíme v Plzni Future City Game, kreativní metodu pro komunitní plánování. Využili jsme ji při přípravách kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Pro kulturní odbor jsme pak mezi plzeňskou veřejností provedli anketu o spokojenosti se stavem kultury v západočeské metropoli.
Organizujeme setkání Future City Games pro 150 hráčů z patnácti evropských zemí.
Vytváříme metodiku Kreativní demokratická škola, simulační hru pro základní školy, která přiměje žáky řešit problém z jejich okolí. Vycházeli jsme přitom z přesvědčení, že děti a mládež je potřeba vtáhnout do rozhodování o věcech veřejných. O pět let později jsme ve spolupráci se sdružením Plzeň 2015, o. p. s., pro školy uspořádali soutěž využívající tento postup.
Zpracováváme strategie dostupného bydlení a bytové politiky pro čtyři města v Plzeňském kraji.
Pod značkou Víc než jen bydlení zahajujeme sociálně odpovědnou realitní službu pro osoby v bytové tísni v Plzni a okolí.